Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów 

I. Podstawa prawna:

ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2040 z późn. zm.),

II. Wymagane dokumenty:

1.       Nie jest wymagany wniosek.

2.       Nie jest wymagana zgoda pozostałych współużytkowników wieczystych (właścicieli lokali).

3.       Zaświadczenie zostanie wydane i doręczone z urzędu.

III. Nieruchomości podlegające przekształceniu:

1.       Przekształceniu będą podlegać jedynie nieruchomości zabudowane na cele mieszkaniowe tj. budynkami jednorodzinnymi lub wielorodzinnymi.

2.       Nieruchomości muszą spełniać dodatkowe wymagania nałożone przez ustawę, takie jak:

a)       co najmniej połowę lokali w budynku wielorodzinnym stanowią lokale mieszkalne,

b)      na nieruchomości nie ma innych budynków i budowli wyłączających przekształcenie,

c)       w przypadku gdy właścicielem lokalu innego niż mieszkalny lub garażowy jest cudzoziemiec spoza Unii Europejskiej, przekształcenie całej nieruchomości nastąpi dopiero po przedstawieniu przez cudzoziemca zezwolenia na nabycie własności, wydanego przez właściwego ministra.

IV. Zaświadczenie o przekształceniu otrzyma każdy użytkownik z Urzędu

1.       Zaświadczenie wydane będzie w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia i przesyłane na adres ujawniony w ewidencji gruntów i budynków.

2.       Zaświadczenie będzie ponadto przesłane do Sądu, który na tej podstawie ujawni w księdze wieczystej prawo własności gruntu oraz do Wydziału Geodezji celem ujawnienia w ewidencji gruntów i budynków.

V Otrzymanie zaświadczenia wcześniej 

1.       Zaświadczenie może być wydane na wniosek właściciela w określonych poniżej terminach jeżeli spełnione są wszystkie przesłanki przekształcenia nieruchomości tj.:

- w terminie 4 miesięcy od dnia złożenia wniosku,

- w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku przez właściciela lokalu uzasadnionego potrzebą dokonania czynności prawnej mającej za przedmiot lokal albo właściciela gruntu uzasadniony potrzebą ustanowienia odrębnej własności lokalu,

2.       Do wniosku należy dołączyć potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 50 zł.

3.       Wpłat z tytułu opłaty skarbowej można dokonywać na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego w Czaplinku w PBS o/Czaplinek nr konta 86 8581 1027 0400 0505 2000 0003 z opisem: „opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o przekształceniu”.

 VI. Wysokość i zasady wnoszenia opłaty z tytułu przekształcenia

1.       Opłaty za przekształcenie będą wnoszone przez okres 20 lat od dnia przekształcenia.

2.       Opłata roczna za przekształcenie stanowi kwotę dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu. Jeżeli opłata roczna podlegała aktualizacji, to opłata za przekształcenie będzie równa opłacie, która jest należna w 3 roku od aktualizacji.

3.       W sytuacji niezakończonych postępowań dotyczących aktualizacji opłat rocznych należy wnosić opłaty według dotychczasowej wysokości, a po ich zakończeniu ewentualnie będzie zachodziła konieczność dopłaty.

VII. Bonifikaty

Bonifikata 60% od jednorazowej opłaty z tyłu przekształcenia zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Czaplinku Nr XII/107/2019 w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych, lub spółdzielniom mieszkaniowym od jednorazowej opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Bonifikaty udziela się pod następującymi warunkami:

1.       brak zaległości w stosunku do Gminy Czaplinek w opłatach z tytułu użytkowania wieczystego oraz podatku od nieruchomości;

2.       pisemnym zgłoszeniem zamiaru wniesienia opłaty jednorazowej wraz z oświadczeniem o skorzystaniu z bonifikaty, złożonym nie później niż do dnia 31 stycznia 2020 roku (wniosek do pobrania w Urzędzie Miejskim w Czaplinku lub na stronie internetowej w BIP)

3.       w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi, bonifikaty udziela się wyłącznie  do udziałów w gruncie związanym z odrębną własnością lokali mieszkalnych wykorzystywanych na cele mieszkaniowe;

4.       przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi, w których nie jest ustanowiona odrębna własność lokali, a część powierzchni wykorzystywana jest na cele prowadzenie działalności gospodarczej, bonifikaty udziela się w odniesieniu do gruntu w proporcji odpowiadającej powierzchni mieszkalnej do powierzchni użytkowej budynku.

 

Formularz wniosku nr 1

Bonifikata 99 % od opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego zgodnie z art. 9a ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2040 z późn. zm.), przysługuje:

1.       osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz osobom, w stosunku do których orzeczono niepełnosprawność przed ukończeniem 16 roku życia, lub zamieszkującym w dniu przekształcenia z tymi osobami opiekunom prawnym lub przedstawicielom ustawowym tych osób,

2.       członkom rodzin wielodzietnych, o których mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. z 2017 r. poz. 1832, z późn. zm.),

3.       inwalidom wojennym i wojskowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2017 r. poz. 2193 oraz z 2019 r. poz. 39 i 752),

4.       kombatantom oraz ofiarom represji wojennych i okresu powojennego w rozumieniu ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2018 r. poz. 276 oraz z 2019 r. poz. 752),

5.       świadczeniobiorcom do ukończenia 18 roku życia, u których stwierdzono ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, o których mowa w art. 47 ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1510, z późn. zm.), lub ich opiekunom prawnym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych służących wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych tych osób.

 

    Formularz wniosku nr 2